sobota, 24 stycznia 2015

AREPAS con pollo, czyli wenezuelskie placuszki kukurydziane z kurczakiem

Moja przyjaciółka - Wenezuelka, nauczyła mnie robić arepas, czyli placuszki na bazie specjalnej mąki kukurydzianej, które przekraja się wzdłuż (już przy stole) i nadziewa różnymi dodatkami. Dzisiaj podam przepis na nadzienie kurczakowe - bardzo przydatne, kiedy mamy np. kurczaka z rosołu, albo pozostałości po pieczonym.

Składniki:
Kurczak (ugotowany/upieczony/"z wczoraj")
Cebula
Czosnek
Czerwona papryka (kawałek)
Chilli
Sól
Oliwa
Mogą być jakieś zioła (np. Dalmatynskie) - mała łyżeczka

Uwaga: można zrobić arepas z wołowiną (ta wersja na filmie poniżej), ale wtedy dodajemy do warzyw pomidory lub przecier pomidorowy i więcej cebuli.

Dodatki:
Sos jogurtowy (czosnek, sól, pieprz)
Ser żółty
Awokado (pokrojone w płaskie i długie kawałki)

Ugotowanego/upieczonego kurczaka rozdrabniamy na jak najmniejsze części (palcami szarpiemy małe paseczki). Na patelnię z odrobiną oliwy wrzucamy bardzo drobno posiekaną cebulę, czosnek, a potem paprykę. Po kilku minutach dodajemy kurczaka. Jeśli drobno posiekamy - możemy dodać odrobinę innych warzyw (np. fasolki szparagowej, startą marchewkę etc.). Doprawiamy solą i chilli.
Przy stole pełnym gorących arepas sami rozkrajamy placuszki i wkładamy nadzienie, możemy dodać do niego pokrojone do miseczki awokado, czy starty ser żółty i sos jogurtowy. Smacznego.

Arepas/placuszki:


Mąka "HARINA PAN" (jak na zdj - można kupić w sklepach typu "kuchnie świata") 1/4 torebki na ok 10/12 arepas
Woda przegotowana ciepła
odrobina soli/ lub nie
odrobinka oliwy/ lub nie

Konsystencja: gładka miękka masa, która pozwala formować placuszki (nie za gęsta, żeby brzegi nie pękały). Nie trzeba wyrabiać długo, ale ponieważ mąka pęcznieje sukcesywnie dodawać wodę, do uzyskania odpowiedniej konsystencji.


Placuszki formujemy i wrzucamy na patelnię z odrobiną oliwy. Po
2/3 minutach przerzucamy na drugą stronę. Tak zrobione arepas można zostawić w lodówce do zjedzenia w następnych dniach (przedtem pieczemy) lub do zamrożenia. Przed samym podaniem wkładamy do piekarnika na ok 10/15 min 180/200 stopni (zamrożone dłużej).


A poniżej - jak to się robi w Wenezueli! Smacznego! <3
Nadzienie 1 i 2 film; Placuszki 3 film








1 komentarz:

Wypowiedz się! Zachęcam gorąco :)