piątek, 27 kwietnia 2012

Polędwica wołowa w sosie Dijon (GRILL)


Ponieważ majówka tuż tuż, podam wam niezwykły przepis na przygotowanie polędwicy wołowej na grilla, który przyjechał do mnie aż z krajów arabskich (gdzie z wiadomych względów polędwica wołowa jest znacznie tańsza). Warto wypróbować, bo jest pyszne, o czym zapewne wie niejeden szejk.

Składniki:
Pół szklanki oliwy
4 łyżki musztardy Dijon
5/6 ziaren pieprzu
Ćwiartka szklanki octu balsamicznego
Duża cebula
Łyżka soli

Miksujemy wszystko w blenderze (prócz cebuli). Cebulę kroimy w paski i mieszamy z sosem. Marynujemy polędwicę w jednym kawałku przez 24 godz. Potem wyjmujemy i wrzucamy na grilla (możemy pokroić przed lub po - w zależności od upodobań dotyczących krwistości - na pewno grillowana w kawałku będzie bardziej krwista).

środa, 25 kwietnia 2012

Płatki róży

Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam aromatyczne owoce, warzywa i dodatki. Takie właśnie są płatki róży. Niestety sama jeszcze nie zrobiłam konfitury z płatków róży, ale miałam okazję jej próbować. To prawdziwa ekstaza smaku. Dla wszystkich ciakawskich i miłośników mam dwa moje ulubione różane produkty, które można dostać w supermarketach.

Konfitura z płatków róż - nadaje się do ciast, placuszków, gofrów, lodów i wszystkiego co chcecie by smakowało różanie.


Herbata z różą i wanilią - smakuje wyśmienicie. Ja kiedy ją piję, mam wrażenie jakby czas stanął w miejscu...



wtorek, 24 kwietnia 2012

Udon z kurczakiem

Udon to japoński makaron pszenny. Możecie zakupić go w sklepach z żywnością orientalną - jest pyszny zarówno jako dodatek do zup, jak i baza dań typu noodle. To co dzisiaj przygotowałam zajęło mi około 20 min. Było pyszne.. niestety było.

Składniki:
Makaron udon gruby (paczka)
Podwójna pierś z kurczaka lub 400 g filetów z podudzi
2/3 szalotki
Pół czerwonej papryki
100 g grzybów mun (garść)
Kawałek świeżego imbiru
200 g pokrojonej fasolki szparagowej (może być zamrożona)
3 łyżki sezamu
3 łyżki cukru
Tacka kiełków fasoli mung
Sambal oelek
Ocet ryżowy
Sos sojowy słodki
Wino ryżowe Mirin
Sos sojowy Tamari
2 łyżki oleju sezamowego
Olej słonecznikowy lub ryżowy


Wszystkie składniki kroimy na drobne kawałki (grzyby zalejcie wcześniej wrzątkiem i zostawcie na kilka minut do zmięknięcia), a w międzyczasie gotujemy makaron w wodzie z łyżką octu ryżowego (ok. 15 min). Rozgrzewamy w woku olej słonecznikowy z dodatkiem sezamowego i wrzucamy w kolejności, co 3 min: cebulę, kurczaka, warzywa + grzyby + imbir. Po podsmażeniu dodajemy 1/2 łyżki sambal oelek, sezam, cukier, 1 łyżkę octu ryżowego, 1 - Mirin, 1-Tamari, 1 - słodkiego sosu sojowego. Smażymy, mieszając 5-7 min. Dodajemy ugotowany i wcześniej przelany zimną wodą udon. Na koniec dorzucamy fasolę mung i po 1 min. zdejmujemy z gazu. Polecam wszystkim miłośnikom orientalnych smaków.