Można potraktować ją jako deser, ale też kolację, czy słodkie śniadanie. Pyszna i łatwa w przygotowaniu.
Składniki
Szklanka ryżu
Mleko
Cukier
Cukier waniliowy, laska wanilii lub ekstrakt naturalny z wanilii
Cynamon
4 duze jabłka
Sól
Ryż gotujemy w mleku ze szczyptą soli i łyżką cukru. Mleka musi być dwa razy więcej niż ryżu. Możemy też dodać ekstrakt z wanilii albo laskę. W tym czasie obieramy i kroimy jabłka. Kiedy ryż będzie gotowy, wykładamy jedną trzecią jabłek do naczynia do pieczenia. Posypujemy łyżką lub dwiema cukru, cynamonem i na wierzch wykładamy warstwę ryżu. Potem znowu jabłka, cukier i cynamon, i ryż. Na sam wierzch jabłka z cukrem i cynamonem. Wszystko przykrywamy i zapiekamy w temperaturze 180 stopni przez ok. 30 min. Możemy serwować z sosem waniliowo-budyniowym, bitą śmietaną, świeżymi owocami. Smacznego.
czwartek, 28 lutego 2013
wtorek, 22 stycznia 2013
Nadziewana papryka
Wcale nie takie trudne i nie takie pracochłonne, ale za to naprawdę pyszne i warte wypróbowania we własnej kuchni.
Składniki:
6 dużych czerwonych papryk
Pół kg mięsa mielonego (indyk, wołowina, wieprzowina)
Szklanka ryżu
Wywar/rosół (można z kostki) - ok. szklankę/dwie szklanki
Duża cebula
3 ząbki czosnku
Do przyprawienia jakieś zioła lub przyprawa np. arabska
Sól
Pieprz
Oliwa
______________
ser żółty
2 jajka
Na oliwie smażymy poszatkowaną cebulę. Dodajemy mięso i czosnek a także ryż i powoli dolewamy rosół (musi być wilgotne także po zagotowaniu). Gotujemy mieszając 10-15 min (dodajemy przyprawy sporo soli i pieprz). Papryki przekrajamy u góry usuwając wnętrze z pestkami. Potem nadziewamy je mięsem z ryżem (ryż nie musi być dogotowany, bo dojdzie w piekarniku). Jeśli chcemy żeby mięso wewnątrz było zwarte musimy je najpierw przestudzić a potem wbić 2 jajka). Po nadzianiu wszystkich papryk stawiamy je na wysmarowanej oliwą blasze lub w naczyniu ceramicznym i albo przykrywamy tym co odcięliśmy (żeby ryż nie wysechł), albo posypujemy odrobiną sera żółtego. Wstawiamy do piekarnika na 180 stopni na 40-45 minut.
Spektakularne danie! Można podawać z sałatką, grzankami, pieczonymi ziemniakami.
Składniki:
6 dużych czerwonych papryk
Pół kg mięsa mielonego (indyk, wołowina, wieprzowina)
Szklanka ryżu
Wywar/rosół (można z kostki) - ok. szklankę/dwie szklanki
Duża cebula
3 ząbki czosnku
Do przyprawienia jakieś zioła lub przyprawa np. arabska
Sól
Pieprz
Oliwa
______________
ser żółty
2 jajka
Na oliwie smażymy poszatkowaną cebulę. Dodajemy mięso i czosnek a także ryż i powoli dolewamy rosół (musi być wilgotne także po zagotowaniu). Gotujemy mieszając 10-15 min (dodajemy przyprawy sporo soli i pieprz). Papryki przekrajamy u góry usuwając wnętrze z pestkami. Potem nadziewamy je mięsem z ryżem (ryż nie musi być dogotowany, bo dojdzie w piekarniku). Jeśli chcemy żeby mięso wewnątrz było zwarte musimy je najpierw przestudzić a potem wbić 2 jajka). Po nadzianiu wszystkich papryk stawiamy je na wysmarowanej oliwą blasze lub w naczyniu ceramicznym i albo przykrywamy tym co odcięliśmy (żeby ryż nie wysechł), albo posypujemy odrobiną sera żółtego. Wstawiamy do piekarnika na 180 stopni na 40-45 minut.
Spektakularne danie! Można podawać z sałatką, grzankami, pieczonymi ziemniakami.
czwartek, 27 grudnia 2012
Sylwestrowa sałatka z kurczaka
Jeśli szukacie sylwestrowych inspiracji kulinarnych, podam dzisiaj przepis na przepyszną sałatkę z kurczaka. Wejść w Nowy Rok zajadając taki rarytas, jest prawdziwą dobrą wróżbą.

Składniki:
Kurczak
Rodzynki
Orzechy włoskie
Kukurydza w puszcze
Ananas w puszce
Majonez
Sól
Gotujemy kurczaka (przy okazji mamy super rosół jeśli dodamy kilka jarzyn). Kiedy mięso jest miękkie zostawiamy do ostygnięcia. Potem dzielimy na drobne kawałki i wrzucamy do salaterki. Dodajemy rozdrobnione ok. dwie garście orzechów włoskich, tyle samo rodzynek, odsączone i pokrojone kawałki ananasa i kukurydzę. Wszystko razem mieszamy z majonezem i dodajemy odrobinkę soli. Jeśli mięsa jest dużo, możecie spokojnie dać więcej ananasa i kukurydzy.
Szczęśliwego Nowego Roku!!!!!

Składniki:
Kurczak
Rodzynki
Orzechy włoskie
Kukurydza w puszcze
Ananas w puszce
Majonez
Sól
Gotujemy kurczaka (przy okazji mamy super rosół jeśli dodamy kilka jarzyn). Kiedy mięso jest miękkie zostawiamy do ostygnięcia. Potem dzielimy na drobne kawałki i wrzucamy do salaterki. Dodajemy rozdrobnione ok. dwie garście orzechów włoskich, tyle samo rodzynek, odsączone i pokrojone kawałki ananasa i kukurydzę. Wszystko razem mieszamy z majonezem i dodajemy odrobinkę soli. Jeśli mięsa jest dużo, możecie spokojnie dać więcej ananasa i kukurydzy.
Szczęśliwego Nowego Roku!!!!!
czwartek, 13 grudnia 2012
Wigilijne placki z grzybami
Wigilia tuż tuż. Warto więc pomyśleć o tym, co będzie kusić na stole w ten wieczór. Podam teraz przepis na wspaniałe przepyszne placki z grzybami mojej babci, które były zawsze znacznie bardzie popularne niż pierogi. Szczególnym uczuciem pałały do nich dzieci. Smakują i na ciepło i na letnio.
Składniki:
Kapelusze suszonych grzybów, całe lub nawet lekko pokrojone (możecie kupowane suszone grzyby po prostu pooddzielać z ogonkami)
Cebula
Mąka
Jajka (2/3)
Mleko
Woda
Sól
Pieprz
Suszone grzyby moczycie przez noc w mleku, a potem gotujecie do miękkości. Drobno posiekaną cebulę trzeba podsmażyć. Ciasto zrobić jak na naleśniki, ale dodać trochę więcej soli, pieprz i więcej jajek. Musi być też gęste. Do ciasta dodajecie cebulę i odsączone grzyby. Smażycie i zajadacie, aż się uszy trzęsą! :)
Składniki:
Kapelusze suszonych grzybów, całe lub nawet lekko pokrojone (możecie kupowane suszone grzyby po prostu pooddzielać z ogonkami)
Cebula
Mąka
Jajka (2/3)
Mleko
Woda
Sól
Pieprz
Suszone grzyby moczycie przez noc w mleku, a potem gotujecie do miękkości. Drobno posiekaną cebulę trzeba podsmażyć. Ciasto zrobić jak na naleśniki, ale dodać trochę więcej soli, pieprz i więcej jajek. Musi być też gęste. Do ciasta dodajecie cebulę i odsączone grzyby. Smażycie i zajadacie, aż się uszy trzęsą! :)
poniedziałek, 3 grudnia 2012
Nalewka z chilli na tęgie mrozy
Na zbliżające się mrozy polecam szczerze naleweczkę z chilli. Nie tylko jest smaczna i pachnąca, ale przede wszystkim niezwykle rozgrzewająca. Bierzemy ją zawsze na narty i po wielu godzinach na stoku, ona ratuje nas przed przeziębieniem. A tak przy okazji, jej smak i działanie poboczne, zupełnie nie przypomina lekarstwa.
Składniki
Wódka
Spirytus
Miód
Cukier
Cynamon (laska)
Chilli (albo świeże, albo ususzone i pokruszone - ja to wolę)
Pół litra wódki mieszacie w garnku na wolnym ogniu z kilkoma dużymi łyżkami miodu i kilkoma cukru (musi być b. słodkie). Gotujecie kilka minut do zgęstnienia i skarmelizowania się cukru. Do butelek wrzucacie laski cynamonu (na każdą jedna) i po min. łyżeczce chilli. Kiedy syrop przestygnie wlewacie do butelek i dopełniacie ok 150 ml spirytusu (więcej niż pół szklanki). Zostawiacie na 2-4 tyg. w ciepłym miejscu.
Potem możecie odcedzić z chilli, ale cynamon zostawcie, bo ładnie wygląda.
Ostre jak brzytwa, ale pyszne!
SkładnikiWódka
Spirytus
Miód
Cukier
Cynamon (laska)
Chilli (albo świeże, albo ususzone i pokruszone - ja to wolę)
Pół litra wódki mieszacie w garnku na wolnym ogniu z kilkoma dużymi łyżkami miodu i kilkoma cukru (musi być b. słodkie). Gotujecie kilka minut do zgęstnienia i skarmelizowania się cukru. Do butelek wrzucacie laski cynamonu (na każdą jedna) i po min. łyżeczce chilli. Kiedy syrop przestygnie wlewacie do butelek i dopełniacie ok 150 ml spirytusu (więcej niż pół szklanki). Zostawiacie na 2-4 tyg. w ciepłym miejscu.
Potem możecie odcedzić z chilli, ale cynamon zostawcie, bo ładnie wygląda.
Ostre jak brzytwa, ale pyszne!
czwartek, 8 listopada 2012
Zupa dyniowa z morelami i cynamonem
Wersji zupy dyniowej ostatnio słyszałam kilka. Ja dzisiaj podam Wam taką oryginalną - z suszonymi morelami i cynamonem. Jest bardzo bardzo wykwintna, pyszna i sycąca.
Składniki:
Dynia - ok. 1/0,5 kg.
3/4 marchewki
1 cebula
Cynamon
1 małe opakowanie suszonych moreli
Cukier trzcinowy
Sól
Masło
Cebulę i marchew obieramy i gotujemy przez ok 20 min z morelami. Potem jeszcze na 10 min wrzucamy obraną pokrojoną w kostkę dynię i masło. Gotujemy do miękkości a potem blendujemy na gładką masę. Dodajemy do smaku soli, cukru trzcinowego (1 łyżeczkę lub łyżkę) i cynamon.
Możecie też przesmarzyć wcześniej dynię na maśle - kto się nie boi :)
Podajecie z ptysiami i/lub łyżeczką słodkiej śmietany.
Składniki:
Dynia - ok. 1/0,5 kg.
3/4 marchewki
1 cebula
Cynamon
1 małe opakowanie suszonych moreli
Cukier trzcinowy
Sól
Masło
Cebulę i marchew obieramy i gotujemy przez ok 20 min z morelami. Potem jeszcze na 10 min wrzucamy obraną pokrojoną w kostkę dynię i masło. Gotujemy do miękkości a potem blendujemy na gładką masę. Dodajemy do smaku soli, cukru trzcinowego (1 łyżeczkę lub łyżkę) i cynamon.
Możecie też przesmarzyć wcześniej dynię na maśle - kto się nie boi :)
Podajecie z ptysiami i/lub łyżeczką słodkiej śmietany.
sobota, 22 września 2012
Orzechowiec z kremem
Składniki:
5 żółtek
5 ubitych białek
1,5 szklanki cukru
2,5 szklanki mocno rozdrobnionych orzechów włoskich
2 łyżki bułki tartej
Do wysmarowania formy - masło i trochę tartej bułki
______________________________
500 ml. śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
Zapach śmietankowy lub dla chętnych zapach migdałowy (kilka kropelek)
Śmietan fix 1 mała torebka
Gorzkie kakao i płatki migdałowe do posypania
Żółtka, białka, orzechy, cukier i tartą bułkę łączymy i wlewamy do wysmarowanej i wysypanej bułką tartą formy. Pieczemy ok. 50 min w temperaturze 180 stopni. Po ostygnięciu ubijamy śmietanę z cukrem pudrem, dodajemy zapach i fix do śmietany. Wykładamy na ciasto, posypujemy gorzkim kakao i migdałami. Pyszne i szybkie w przygotowaniu.
5 żółtek
5 ubitych białek
2,5 szklanki mocno rozdrobnionych orzechów włoskich
2 łyżki bułki tartej
Do wysmarowania formy - masło i trochę tartej bułki
______________________________
500 ml. śmietany kremówki
2 łyżki cukru pudru
Zapach śmietankowy lub dla chętnych zapach migdałowy (kilka kropelek)
Śmietan fix 1 mała torebka
Gorzkie kakao i płatki migdałowe do posypania
Żółtka, białka, orzechy, cukier i tartą bułkę łączymy i wlewamy do wysmarowanej i wysypanej bułką tartą formy. Pieczemy ok. 50 min w temperaturze 180 stopni. Po ostygnięciu ubijamy śmietanę z cukrem pudrem, dodajemy zapach i fix do śmietany. Wykładamy na ciasto, posypujemy gorzkim kakao i migdałami. Pyszne i szybkie w przygotowaniu.
sobota, 15 września 2012
Sernik z malinami
Jest taki sernik w mojej rodzinie, znany jako sernik z brzoskwiniami - główny bohater wszystkich świąt, większości imienin i wielu urodzin. Lubię go, ale ciekawsze wydało mi się przemienienie go na sernik z malinami. I nie myliłam się - jest znacznie lepszy w wersji malinowej! Póki jeszcze maliny na krzakach i w sklepach - koniecznie wypróbujcie.
Ciasto
2 szklanki mąki
Pół roztopionej i ostudzonej margaryny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 żółtka
2 łyżki cukru
Wyrabiacie, wałkujecie w placek i wykładacie na posmarowanej wcześniej masłem formie.
Masa serowa
500 g sera twarogowego do serników (w wiaderku)
2 szklanki cukru
Pół roztopionej i ostudzonej margaryny
6 żółtek
2 ubite białka
2 budynie waniliowe
1 olejek/zapach waniliowy
3 szklanki mleka
Płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Ok 200 g malin
Składniki masy serowej połączyć i wylać na ciasto. Na wierzch poukładać maliny równomiernie. Zapiec wszystko w temperaturze 180-200 stopni (zależy od piekarnika - mój zawsze pokazuje wyższą temperaturę, choć mi się wydaje, że jest niższa) - około 50 minut. Masa serowa powinna być zarumieniona szczególnie na brzegach, a te muszą odchodzić od formy.
Wierzch
4-6 ubitych białek (zależy, czy forma jest wystaczająco wysoka)
ok. pół szklanki cukru (na 6 białek)
Ok 200 g malin
Ubić białka z cukrem i wylać na gorący sernik. Posypać grubo i równomiernie malinami. Piec jeszcze przez 10-15 min w 180 stopniach.
Ciasto
2 szklanki mąki
Pół roztopionej i ostudzonej margaryny2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 żółtka
2 łyżki cukru
Wyrabiacie, wałkujecie w placek i wykładacie na posmarowanej wcześniej masłem formie.
Masa serowa
500 g sera twarogowego do serników (w wiaderku)
2 szklanki cukru
Pół roztopionej i ostudzonej margaryny
6 żółtek
2 ubite białka
2 budynie waniliowe
1 olejek/zapach waniliowy
3 szklanki mleka
Płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Ok 200 g malin
Składniki masy serowej połączyć i wylać na ciasto. Na wierzch poukładać maliny równomiernie. Zapiec wszystko w temperaturze 180-200 stopni (zależy od piekarnika - mój zawsze pokazuje wyższą temperaturę, choć mi się wydaje, że jest niższa) - około 50 minut. Masa serowa powinna być zarumieniona szczególnie na brzegach, a te muszą odchodzić od formy.
Wierzch
4-6 ubitych białek (zależy, czy forma jest wystaczająco wysoka)
ok. pół szklanki cukru (na 6 białek)
Ok 200 g malin
Ubić białka z cukrem i wylać na gorący sernik. Posypać grubo i równomiernie malinami. Piec jeszcze przez 10-15 min w 180 stopniach.
sobota, 1 września 2012
Horlicks
Podobny do Ovomaltive napój mleczny, zawierający witaminy i mikroelementy oraz składniki uspokajające - pozwalające na spokojny, miły sen. A do tego smaczny. Są wersje Oryginal i Light. Polecam - dostaniecie w Kuchniach Świata i w sklepach internetowych np. www.helfy.pl
niedziela, 26 sierpnia 2012
Sałatka azjatycka
To wersja sałatki tajskiej zaadoptowanej nieco do naszych warunków sałatkowych. Jest pyszna, słodko-kwaśna i ostrawa. Najlepiej smakuje z daniami kuchni tajskiej lub w ogóle azjatyckiej.
Składniki: (podam wszystko co może być w sałatce, ale macie tu dowolność)
Liście młodego szpinaku
Liście azjatyckich ziół, mięty, bazylii itp. - jeśli macie gdzie kupić (np. Marywilska 44)
Świeży ogórek (obrany i pokrojony w kostkę lub w talarki)
Melon
Obrane kawałki pomarańczy
Starta grupo marchewka
Poszatkowany kawałek pora
Kiełki (fasoli mung lub inne)
Sezam lub orzechy fistaszki (rozdrobnione)
Jeśli sałatkę traktujecie jako danie:
Pokrojone w kostkę i usmażone, a wcześniej zamarynowane w teriyaki - kurczak lub tofu lub cienko pokrojona wołowina, lub obrane i tylko ugotowane krewetki
Noodle, które możecie położyć na sałatce (ale w b.niewielkiej ilości)
Dressing:
Zielone chilli (3-4 małe)
Sos sojowy
Sos rybny
Olej rzepakowy lub słonecznikowy
Cukier trzcinowy
Sok z wyciśniętych: limonki i cytryny
Na bazę liści ze szpinaku kładziemy pozostałe liście azjatyckich ziół, pokrojone: ogórek, melon, pomarańczę. Potem marchewkę i por. Na koniec kurczak lub tofu lub wołowina lub krewetki; sezam.
Do dressingu musicie bardzo drobno pokroić zielone chilli (usuńcie wcześniej pestki), dodajcie 3 łyżki sosu sojowego, 1 rybnego, 2 łyżki oleju, 2 łyżki cukru i wyciśnięte cytrusy. Po wymieszaniu wszystkiego polejcie sałatkę.
Jeśli chcecie dodać noodle, połóżcie je na sałatce po polaniu jej dressingiem.
Nie uwierzycie, jaka ta sałatka jest dobra!
Składniki: (podam wszystko co może być w sałatce, ale macie tu dowolność)
Liście młodego szpinaku
Liście azjatyckich ziół, mięty, bazylii itp. - jeśli macie gdzie kupić (np. Marywilska 44)
Świeży ogórek (obrany i pokrojony w kostkę lub w talarki)
Melon
Obrane kawałki pomarańczy
Starta grupo marchewka
Poszatkowany kawałek pora
Kiełki (fasoli mung lub inne)
Sezam lub orzechy fistaszki (rozdrobnione)
Jeśli sałatkę traktujecie jako danie:
Pokrojone w kostkę i usmażone, a wcześniej zamarynowane w teriyaki - kurczak lub tofu lub cienko pokrojona wołowina, lub obrane i tylko ugotowane krewetki
Noodle, które możecie położyć na sałatce (ale w b.niewielkiej ilości)
Dressing:
Zielone chilli (3-4 małe)
Sos sojowy
Sos rybny
Olej rzepakowy lub słonecznikowy
Cukier trzcinowy
Sok z wyciśniętych: limonki i cytryny
Na bazę liści ze szpinaku kładziemy pozostałe liście azjatyckich ziół, pokrojone: ogórek, melon, pomarańczę. Potem marchewkę i por. Na koniec kurczak lub tofu lub wołowina lub krewetki; sezam.
Do dressingu musicie bardzo drobno pokroić zielone chilli (usuńcie wcześniej pestki), dodajcie 3 łyżki sosu sojowego, 1 rybnego, 2 łyżki oleju, 2 łyżki cukru i wyciśnięte cytrusy. Po wymieszaniu wszystkiego polejcie sałatkę.
Jeśli chcecie dodać noodle, połóżcie je na sałatce po polaniu jej dressingiem.
Nie uwierzycie, jaka ta sałatka jest dobra!
Subskrybuj:
Posty (Atom)



